#20 - Just Be

Tytuł: Just Be
Autorka: Croudlus Tofi
Gatunek: fanfiction
Ocena: 7/10


    Just Be jest to historia opowiadająca o Elenie Sheenan. Dziewczyna w wypadku samochodowym traci matkę, która jedyna sprawowała nad nią opiekę. Zmuszona jest zostawić swój ukochany Londyn i dwójkę najlepszych przyjaciół - Mayę i Daniela, by przeprowadzić się do ojca mieszkającego w Sydney. Na miejscu dowiaduje się, że jej ojciec jest żonaty i ma syna - Michaela. Elena nauczona przez matkę i ciocię, że mężczyźni to największe zło tego świata, z początku jest źle nastawiona do chłopaka. Jednak po jakimś czasie zaprzyjaźnia się z nim. W opowiadaniu nie brakuje również wątków miłosnych.
    Po pierwszym rozdziale nie byłam dobrze nastawiona do kontynuowania czytania. Po prostu mnie nudził. Jednak gdy czytałam kolejne rozdziały, robiło się coraz ciekawiej. Bardzo wciągnęłam się w historię, czego chyba najlepszym dowodem jest to, że wszystkie dwadzieścia osiem rozdziałów przeczytałam w jedną noc - opowiadanie jest w trakcie pisania. Mimo iż byłam niewyspana i następnego dnia spałam na stojąco, było warto.
    Wygląd strony spodobał mi się głównie dlatego, ponieważ kolor, który został użyty w szablonie, jest jednym z moich ulubionych i znajduje się tam także Ashton, więc czego chcieć więcej? Jedyne, co mi się nie podobało i bym zmieniła, to to, że przy zakładce ''Rozdziały'' jest link do "Informacje'' i "Liebster Blog Awards'', ale linków do rozdziałów nie ma.
    Styl pisania jest przeciętny, nie najlepszy, ale też nie najgorszy. Rozdziały czyta się lekko i z przyjemnością. Nie ma potrzeby zastanawiania się, co dane słowo może oznaczać (uwierzcie mi, bywały przypadki, że musiałam sprawdzać, co znaczą niektóre słowa).
    Opowiadanie nie ma błędów, które rażąco rzucałyby się w oczy. Występują nieliczne powtórzenia. Błędem, który za każdym razem zauważałam, jest to, że często używana była duża litera, choć powinna być użyta mała.
"- Piękny. - Mówię chicho'' - tu powinna być mała litera.
Wiem, że niezbyt istotny błąd, ale zawsze zwracam uwagę na tego typu błędy.
    Fabuła nie jest zbyt oryginalna. Często trafiamy na takie opowiadania, jednak gdybym miała podzielić je na lepsze i gorsze, to zaliczyłabym do lepszych.
    Czy polecam? Jeżeli nie szukasz opowiadania z bardzo oryginalną fabułą, to jak najbardziej powinieneś wstąpić na ten blog.
    Co do oceny, to wystawiam siedem. Uważam, że jest ona odpowiednia i sprawiedliwa.

3 komentarze

 1. Awww jejku a ja się tak stresowałam! Dziękuję za taką ocenę, jak dla mnie jest ona wystarczająca. Just Be miało na celu mieć typową fabułę,miał to być mój powrót do pisania, więc na początku coś łatwego, bezproblemowego.
  Jeszcze raz dziękuję, pozdrawiam! :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wręcz przeciwnie, Ala! To bardzo dobrze, że zwracasz uwagę na takie rzeczy, bo to ważne. Ale masz rację tylko w połowie. Zdanie "- Piękny. - Mówię chicho.'' zapisane poprawnie nie powinno mieć kropki. Wygląda to następująco: – Piękny – mówię cicho.
  Należałoby też wspomnieć o różnicy między pauzą (–) a dywizem (-). Myślnik to pauza. Wypowiedzi nie powinny być rozpoczynane dywizem (-), lecz pauzą lub półpauzą. Dywiz używamy w połączeniach międzywyrazowych, np. czarno-biały. :)
  A recenzja sama w sobie bardzo mi się podoba. :)
  Kurayami

  OdpowiedzUsuń
 3. najlepszych przyjaciół - Mayę i Daniela
  Dywiz nie pełni funkcji myślnika, od tego są pauza i półpauza.

  Elena nauczona przez matkę i ciocię, że mężczyźni to największe zło tego świata z początku jest źle nastawiona do chłopaka.
  Przecinek przed z początku.

  Jednak gdy czytałam kolejne rozdziały robiło się coraz ciekawiej.
  Przecinek przed robiło.

  Bardzo wciągnęłam się w historię czego chyba najlepszym dowodem jest to
  Przecinek przed czego.

  ponieważ kolor, który został użyty w szablonie jest jednym z moich ulubionych
  Przecinek przed jest.

  Jedyne co nie się nie podobało i bym zmieniła to to, że przy zakładce ,,Rozdziały'' jest link do ,,Informacje'' i ,,Libster Blog Awards''
  Przecinki przed co i pierwszym to. // (...) co mi się nie podobało (...). // Niepoprawne cudzysłowy. // Liebster.

  Nie ma potrzeby zastanawiania się co dane słowo może oznaczać
  Przecinek przed co.

  uwierzcie mi bywały przypadki, że musiałam sprawdzać co znaczą niektóre słowa
  Przecinki przed bywały i co.

  Błędem, który za każdym razem zauważałam jest to, że często używana była duża litera choć powinna być użyta mała.
  Przecinki przed jest i choć.

  ,, - Piękny. - Mówię chicho.'' - tu powinna być mała litera.
  I nie powinno być kropki po piękny. // Niepoprawny cudzysłów (z przecinków, lol) i niepoprawne cytowanie. Kropka powinna stać po znaku zamknięcia cudzysłowu, nie przed, nawet jeśli należy do cytowanego zdania.

  Często trafiamy na takie opowiadania jednak gdybym miała podzielić je na lepsze i gorsze to zaliczyłabym do lepszych.
  Przecinki przed jednak i to.

  Jeżeli nie szukasz opowiadania z bardzo oryginalną fabułą to jak najbardziej powinieneś wstąpić na ten blog.
  Przecinek przed to.

  Co do oceny to wystawiam siedem.
  Tutaj też.

  OdpowiedzUsuń

© Agata dla WioskaSzablonów | Technologia blogger. | Malihu
x